Duševní zdraví a psychosociální úvahy ohledně vypuknutí pandemie COVID-19
18. března 2020
Světová zdravotnická organizace (WHO) v lednu roku 2020 vyhlásila vypuknutí nového koronavirového onemocnění COVID-19, který je ohrožením pro veřejné zdraví. WHO uvedla, že COVID-19 bude nejpravděpodobněji postupovat a rozšiřovat se v dalších zemích ve světě. V březnu letošního roku WHO stanovila, že COVID-19 může být klasifikovano jako pandemie. WHO a zdravotnické struktury všech zemí světa spolupracují při zamezení rozšiřování virusu. Tento krizový stav způsobuje propuknutí stresu a paniky u širší populace. Úvahy zmíněné v tomto souboru byly zpracovány oddělením duševního zdraví a návykových látek Světové zdravotnické společnosti, které mohou být použity v diskuzích pro podporu mentální a psychosociální osobní pohody v různých rizikových skupinách během šíření COVID-19.
Oznámení pro veřejnost
Nové virové onemocnění COVID-19 ovlivnilo a s velkou pravděpodobností dále ovlivní lidi z dalších mnoha zemí, v různých geografických lokalitách. Doporučuje se neslučovat toto virové onemocnění s konkrétní státní příslušností či národnosti v případě nemocných COVID-19. Buďte empatičtí ke všem, kteří jsou ovlivnění touto pandemií v zemi, odkud pochází. Lidé, kteří jsou zasaženi COVID-19 nic zlého neudělali a zaslouží si podporu, soucit a laskavost.
Nepoukazujte na lidi trpící tímto virovým onemocněním jako „případ COVID-19“, „oběť“, „rodina COVID-19“ či „ti nemocní“. Tito lidé jsou „lidé s COVID-19“, „lidé, kteří se léčí na COVID-19“ či „lidé, kteří se uzdravují z COVID-19“. Po celkovém uzdravení a rekonvalescenci z COVID-19 tito lidé budou nadále žít, chodit do práce, setkávat se s rodinou a jejich nejbližšími. Pro snížení či celkovou eliminaci stigmatu v naší společnosti je důležité zamezit označení COVID-19 u lidí, kteří jsou či byli ovlivněni tímto virovým onemocněním.
Snižte sledování, čtení či poslouchání zpráv na téma COVID-19, které mohou způsobovat úzkost a neklid; čtěte informace pouze z důvěrných zdrojů a jen, aby jste mohli přizpůsobit své plány a ochránili sebe i své nejbližší. Vyhledejte si aktualizace zpráv pouze jednou či dvakrát v konkrétních časech během dne. Náhlý a stálý přísun nových informací týkající se pandemie může způsobit pocity strachu a neklidu. Vyhledejte si fakta; ne fámy a desinformace. Sledujte průběžně webovou stránku WHO a informační zdroje zdejších zdravotnických orgánů, které vám pomohou rozdělit fakta a fámy. Fakta mohou pomoci v boji proti obavám.
Chraňte sám sebe a pomáhejte druhým. Podporování druhých, kteří se mohou nacházet ve stavu nouze, obohatí vás tak i toho druhého. Například zavolejte a zkontrolujte sousedy nebo další lidi žijící ve vašem okolí, jestli nepotřebují pomoc. Vzájemná pomoc a podpora pomůže vytvořit solidaritu v boji proti COVID-19.
Najděte příležitosti, které vytvoří kladné a nadějné příběhy a podpoří lidi, kteří si prožili COVID-19. Například příběhy lidí, kteří se vyléčili z COVID-19 či lidi, kteří podporují své nejbližší a jsou ochotní sdílet svůj příběh.
Važte si ošetřovatelů a zdravotních pracovníků, kteří podporují lidi s COVID-19 ve vaši společnosti. Zdůrazněte jejich roli ve společnosti, v záchraně lidských životů a při opatrování vašich nejbližších.
Oznámení pro zdravotní pracovníky
Pocity tlaku a vyčerpání mohou potkat nejen vás, ale i vaše kolegy. Je to normální pocit v této situaci, ve které se právě nacházíme. Pocity stresu jsou zrcadlem toho, že nejste schopni nadále vykonávat svou práci, nebo že jste oslabení. Kontrola vašeho duševního stavu a psycho-sociální osobní pohoda během této pandemie je důležitou složkou při udržování vašeho fyzického zdraví.
Starejte se o sebe během tohoto období. Vyzkoušejte různé strategie jako dostatek odpočinku a oddechu v práci nebo během směn, důkladně jíst, sportovat a zůstat v kontaktu s rodinou a přáteli. Tyto strategie vám pomůžou zvládat stres a nadále zůstat vyrovnaní. Vyhýbejte se nepříznivým způsobům zvládání zátěže jako kouření, alkohol či drogy. Tyto strategie mohou pouze zhoršit vaší duševní a fyzickou osobní pohodu. Pandemie COVID-19 a vše co je s ní spojeno je výjimečná a nečekaná situace pro mnoho z nás, hlavně pro ty, kteří se ještě nesetkali s podobnou situací. Používání strategií, které vám už v minulosti pomohly ve stresové situaci, vás mohou v této situaci obohatit. Vy jste ti, kteří nejlépe vědí, jaké strategie vám nejvíce pomáhají zvládat stres a další zátěže s ním spojené. Není to sprint, je to maratón.
Někteří zdravotničtí pracovníci se mohou setkat s tím, že jejich rodina nebo další z bezprostřeního okolí se jim mohou vyhýbat v důsledku stigmatu či strachu. Takové chování může ještě víc ztížit jejich situaci, která je už tak náročná. Pokud možno zůstaňte v kontaktu s blízkými, a to i s použitím sociálních sítí. Obraťte se na své kolegy, nadřízeného nebo někoho, komu důvěřujete. Vaši kolegové mohou mít podobnou zkušenost.
Berte ohledy na lidi s intelektuálním, kognitivním a psychosociálním postižením. Sdělujte jim informace o dané situaci v rámci jejich možností a schopností. Pokud možno, použijte jiné formy komunikace, nejen písemnou formu.
Seznamte se s postupy, jak pomoci někomu s COVID-19 a kam se má obrátit. To je důležité zejména pro lidi, kteří potřebují mentální a psychosociální podporu. Stigma spojené s osobami trpícími duševním onemocněním může vést k neochotě pomoci nemocným COVID-19 a jejich mentálnímu stavu. MhGAP humanitární intervenční postup obsahuje návod pro přístup k duševnímu zdraví a je navržen pro všechny zdravotní pracovníky.
Oznámení pro vedoucí a manažery zdravotních zařízení
Dbejte na ochranu všech zaměstnanců před chronickým stresem a mentálním oslabením po dobu této pandemie. Díky tomu zaměstnanci těchto zařízení budou mít větší možnost pečlivě vykonávat svou práci. Berte ohled na to, že tato situace bude přetrvávat po delší dobu. Vzhledem k situaci byste měli učinit opatření, která by platila po celou dobu pandemie a daných vyhlášek.
Zajistěte kvalitu komunikace a přenos informací mezi zaměstnanci. Zajistěte rotaci zaměstnanců ve stresových a méně stresových pozicích pro zajištění psychické podpory, hlavně omezení stresu. Zaveďte bezpečnostní pravidla. Dále zajistěte, aby terénní pracovníci prováděli asistenci ve dvojicích. Vynucujte, podporujte a mějte dohled nad přestávkami v práci. Zaveďte flexibilní pracovní dobu pro zaměstnance, kteří jsou buď ovlivněni danou situací, nebo mají rodinného příslušníka, který se nachází ve stresové životní situaci. Zajistěte si čas pro své kolegy, aby se mohli vzájemně podpořit.
Zajistěte, aby všichni zaměstnanci byli seznámeni s tím, na jaké služby se mají obrátit v případě, že potřebují duševní a psychosociální podporu. Vedoucí a vedoucí týmu se nacházejí v podobné situaci a mohou se setkat s dalšími zátěžemi spojenými s pracovní zodpovědností. Je nezbytně důležité, aby zmíněné předpisy a strategie byly zavedeny v každodenní praxi pro zaměstnance i pro vedoucí tak, aby vedoucí byli příkladem pro ochranu a zvládání stresu.
Seznamte všechny lidi a pracovníky v první linii včetně zdravotních sester, záchranářů, dobrovolníků, učitelů, komunitních pracovníků a pracujících na místech s karanténou, jak zajistit psychologickou první pomoc.
Naučte se zvládat urgentní duševní či neurologické stavy jedinců (např. delirium, psychóza, úzkostné či depresivní stavy), kteří se mohou dostavit na urgentní přijem či do všeobecných zdravotních zařízení. Na těchto místech by měli být dostatečně zkušení a kvalifikovaní zaměstanci a měla by být zvýšena schopnost personálu zajistit mentální a psychosociální podporu (odkaz na průvodce mhGAP humanitární intervence).
Zajistěte dostupnost nezbytných, generických psychotropních léků ve všech zdravotnických zařízeních. Lidé dlouhodobě trpící duševní poruchou nebo epileptickými záchvaty budou nezbytně potřebovat přístup ke svým lékům. Nemělo by dojít k nedostatku léků.
Oznámení pro opatrovníky nezletilých dětí
Pomozte dětem najít pozitivní způsoby pro vyjádření emocí jako jsou strach nebo smutek. Každé dítě vyjadřuje emoce jiným způsobem. Někdy postačí, když se děti mohou zapojit do kreativní činnosti jako hraní nebo kreslení. Děti se uvolní u činnosti, díky které se mohou vyjádřit a komunikovat o svých pocitech v bezpečném a podporujícím prostředí.
Podporujte zachování blízkého kontaktu dětí s rodiči a jejich rodinou v případě, že to je bezpečné. Vyhněte se rozdělení dětí od jejich nejbližších. Pokud je nezbytně nutné oddělit dítě od nejbližšího opatrovníka, zajistěte, aby byla zajištěna alternativní péče a sociální pracovník nebo někdo v této roli bude dohlížet na dítě. Dále zajistěte, aby dítě bylo nadále v kontaktu s rodiči či opatrovníky, např. dvakrát denně přes telefon, videohovor či další podobným způsbem odpovídajícím věku (např. přes sociální média).
Pokud je to možné, zachovejte každodenní obvyklou rutinu, nebo vytvořte novou rutinu, hlavně pokud děti musí zůstat doma. Nabídněte dětem aktivity přizpůsobené věku včetně vzdělávacích aktivit. Pokud možno, podporujte děti v hraní si a trávení času s ostatními i v případě, že jim bude doporučeno omezit sociální kontakty a trávit čas pouze v rámci rodiny.
Během období stresu a krize je normální, když děti jsou více citově závislé a vyžadují více pozornosti. Povídejte si s dětmi o COVID-19 upřímně a s ohledem na věk. Pokud vaše děti mají určité obavy, rozeberte je společně pro nížení úzkosti. Děti jsou velmi vnímavé a vnímají chování a prožívání emocí dospělých, od kterých se učí, jak zvládat své emoce během nepříznivých situací. Více doporučení naleznete zde.
Oznámení pro starší lidi, lidi s chronickým onemocněním a jejich opatrovníky
Starší lidé, hlavně ti, kteří jsou momentálně v izolaci a trpí snížením kognitivních funkcí/demence, mohou projevovat více úzkosti, rozhněvanosti, vystresovanosti, rozrušenosti, a mohou se spíše stáhnout do ústraní během pandemie nebo během času ztráveného v karanténě. Poskytněte praktickou a emoční podporu přes neformální kontakty (rodiny) a zdravotní pracovníky.
Sdílejte základní fakta týkající se momentální krizové situace vzniklé pandemii a podejte jasné informace o tom, jak snížit riziko nákazy způsobem, aby starší lidé s nebo bez zhoršení kognitivních funkcí to mohli pochopit. Zopakujte informace, kdykoliv je potřeba. Instrukce musí být podávány jasně, stručně a trpělivě. Může pomoci zobrazit informace písemně nebo na obrázcích. Zapojte rodinné příslušníky a další v poskytování informací a pomáhání těmto lidem při trénování preventivních opatření (např. mytí rukou).
Pokud máte chronické onemocnění, dbejte na to, abyste měli léky, které používáte. Požádejte o pomoc, pokud potřebujete asistenci.
Buďte předem připraveni a seznámeni s tím kde si můžete zajistit praktickou pomoc, pokud bude potřeba – jako zavolání taxi, objednání jídla nebo obstarání si zdravotnické pomoci. Ujistěte se, že máte u sebe léky aspoň na 2 týdny dopředu.
Naučte se lehké každodenní fyzické cviky, které můžete dělat doma,
v karanténě nebo v izolaci pro podpoření fyzické zdatnosti a pro zahnání nudy.
Zachovejte pravidelný režim a rozvrh dne, jak je to jen možné, nebo si vytvořte nové v novém prostředí, včetně pravidelného cvičení, uklízení, provádění každodenních prací, zpěvu, malování nebo dalších aktivit. Zůsteňte v kontaktu s blízkými (např. přes telefon, e-mail, sociální media nebo video konferenci).
Oznámení pro lidi v izolaci
Zůstaňte v kontaktu s ostatními a udržujte vaše sociální vazby. Snažte se co nejvíce si udržet každodenní režim nebo si vytvořte nový v případě, že se vaše situace změnila. Pokud zdravotní orgány doporučily omezit fyzický a sociální kontakt s ostaními během pandemie, můžete zůstat v kontaktu prostřednictvím telefonu, e-mailu, sociálních medií nebo video konferencí.
Během stresového období věnujte pozornost svým potřebám a pocitům. Zapojte se do aktivit podporujících zdravý životní styl a při kterých relaxujete a užíváte si. Pravidelně cvičte, dbejte na dostatek spánku a zdravé stravování. Vnímejte situaci s nadhledem. Zdravotnické orgány a experti ze všech zemí světa pracují na tom, aby v průběhu pandemie byla zajištěna dostatečná péče všem, kteří jsou zasaženi.
Neustálý přísun zpráv o pandemii vás může přivádět do úzkostných a zoufalých stavů. Vyhledávejte nové aktualizované informace pouze v určitých časech během dne. Zaměřte se na informace od zdravotnických expertů či informace poskytnuté na webové stránce WHO. Vyhýbejte se neověřeným informacím, které vás mohou znepokojovat.