

Poskytovatelé sociálních služeb
Poskytovatelem sociální služby je právnická nebo fyzická osoba, která má k této činnosti oprávnění dle zákona č.108/2006 Sb., o sociálních službách. Do množiny těchto služeb patří:


Sociální služby tvoří významou složku v péči o lidi s duševním onemocněním. Jejích primárním posláním je zvyšování kvality života v co největším možném rozsahu a zapojení do společnosti. To znamená hlavně podpora a rozvoj samostatnosti a napomáhaní k návratu do běžného života.
Z analýzy potřeb cílové skupiny Pracovníci poskytovatelů sociálních služeb vyplývá, že pracovníci vyjadřují pozitivní postoj k lidem s duševním onemocněním a přisuzují jim stejná práva a možnosti jako všem občanům. Existují však i zdroje, dle kterých pracovníci duševně nemocné stigmatizují a diskriminují.
Z výzkumných šetření Národního ústavu duševního zdraví vyplynulo, že pracovníci sociálních služeb institucializovanou péče nevnímají jako jedinou a primární možnost léčby a jejich přístup k uživatelům péče je vstřícný. Sami reflektují, že mohou dotyčného až přepečovávat. Pracovníci sociálních služeb jako svou nejzásadnější potřebu vnímají rozšíření znalostí a dovedností potřebných k výkonu práce. Těmi jsou:
- Znalosti oboru psychiatrie (příznaky onemocnění, možnosti léčby a zotavení)
- Orientace v právech lidí s duševním onemocněním
- Kvalitní komunikace s uživateli péče a jejich blízkými
- Kvalitní komunikace a spolupráce s dalšími odborníky
Stávající nabídka vzdělávacích kurzů je široká, ale jejich efektivita není dostatečně měřená. Stejně tak existující intervence jsou zřídkakdy evaluované, a navíc jsou zaměřené spíše na pracovníky pomáhajících profesí obecně (pracovníci sociálních služeb nicméně spadají do této širší kategorie).
Stálé vzdělávání a profesní rozvoj jsou nezbytným předpokladem pro kvalitní výkon profese. Rozvojem znalostí a dovedností u pracovníků poskytovatelů sociálních služeb, můžeme přispět ke snížení míry stigmatizace lidí s duševním onemocněním.
V kontextu reformy psychiatrické péče považujeme za klíčové zvyšení informovanosti pracovníků zejména v oblasti recovery prístupu zotavení.
Dle těchto informací se chceme zaměrit na poskytovatelé pobytových sociálních služeb, primárně Domovy se zvláštním režimem (DZR), kde z výsledku analýzy potřeb, vyplýva, že pracovníci v těchto službách pocitují potřebu dalšího vzdělávaní v oblasti duševního zdraví a nemoci obecně.
Cílem projektu je vytvořit udržitelný program, který bude snižovat stigmatizaci lidí s duševním onemocněním u poskytovatelů sociálních služeb a tím zvyšovat kvalitu těchto služeb– součástí každého školení je evaluace v podobě elektronických dotazníků.
Přínos programu jako celku:
Přínos programu jako celku:
Účastníci programu získají větší kompetenci pro vytváření a poskytování kvalitní služby pro klienty s duševním onemocněním a to zejména rozšířením znalostí a dovedností vedoucích ke zvýšení kvality poskytovaných služeb a zvýšením informovanosti o přístupech k práci s lidmi s duševním onemocněním a možnostech zvýšení kvality života těchto osob na příkladech dobré praxe.
Účastníci programu:
- Budou obeznámeni s aktuálně probíhající reformou psychiatrické péče.
- Budou uvedeni do problematiky stigmatizace lidí s duševním onemocněním.
- Dostanou aktuální informace o právech lidí s duševním onemocněním v kontextu pobytových sociálních služeb.
- Získají základní přehled v problematice duševního zdraví a nemoci.
- Získají teoretické znalosti týkající se konceptu zotavení (poznají základní komunikační strategie zaměřené na zplnomocňování, motivaci, posilování kontroly klienta nad svým životem a nacházení naděje).
- Budou mít možnost praktického nácviku komunikace podporující zotavení a praktické tipy, jak koncept zotavení aplikovat ve vlastní praxi.
Modul reforma péče o duševní zdraví
Cílem modulu je poskytnout účastníkům informace o důvodech vzniku reformy péče o duševní zdraví, jejích principech a současném vývoji. V rámci modulu budou představeny jednotlivé služby a instituce v regionu, které jsou do reformy zapojeny.
Forma modulu: přednáška
Délka modulu: 0,5 hodiny
Počet účastníků: 10-15
Obsah modulu:
- Představení důvodů reformy a jejích jednotlivých modulů
- Vývoj reformy péče o duševní zdraví a její důvody
- Regionální situace v reformě péče o duševní zdraví
- Síť služeb pro lidi s duševním onemocněním v regionu
Modul je dostupný od: Říjen 2019
Modul Co víme o stigmatu a stigmatizaci
Cílem modulu je teoreticky shrnout problematiku stigmatu a stigmatizace. Účastníci se seznámí s teoretickým konceptem stigmatizace, s možnými negativními důsledky stigmatizace na kvalitu života osob s duševním onemocněním a také s tím, jak média působí na nazírání na lidí s duševním onemocněním.
Forma modulu: přednáška
Délka modulu: 0,5 hodiny
Počet účastníků: 10-15
Obsah modulu:
- Co je stigma a stigmatizace, jaké má dopady
- Média a stigmatizace
- Typy stigmatizace
- Zotavení a člověk se zkušeností s duševním onemocněním
- Nestigmatizující jazyk
- Co můžu udělat já?
Modul je dostupný od: Říjen 2019
Modul Práva lidí s duševním onemocněním v kontextu pobytových sociálních služeb
Modul Práva lidí s duševním onemocněním v kontextu pobytových sociálních služeb
Cílem modulu je seznámit účastníky kurzu s Úmluvou o právech lidí se zdravotním postižením a závazky, které z ní plynou.
Forma modulu: přednáška
Délka modulu: 2 hodiny
Počet účastníků: 10-15
Obsah modulu:
- Proč lidé s psychosociálním postižením potřebují specifická práva
- Základní znalost Úmluvy o právech lidí se zdravotním postižením (CRPD) – právo na rovné: vzdělání, volný čas, úctu, respekt, nediskriminaci, veřejné působení, kvalitní zdravotní péči, participaci ve společenském životě a v politice atd.
- Práva klientů soc. služeb a vyvažovaní rizik
- Náležitý dohled a jeho vykonávaní v pobytové službě
- Shrnutí toho, co je nejdůležitější a příklady, jak lze tyto přístupy aplikovat
Modul je dostupný od: Říjen 2019
Komunikujeme narovinu I.: Partnerský přístup jako součást profese
Cílem modulu je naučit účastníky rozpoznat duševní nemoc, účelně verbálně i nonverbálně komunikovat a adekvátně reagovat na potřeby klientů. Základní porozumění jednotlivým obrazům duševních poruch umožní pracovníkům nastavit vhodný přístupu ke klientům s psychiatrickou diagnózou či psychickými problémy a celkově tím zlepšit úroveň poskytované sociální služby.
Forma modulu: interaktivní seminář
Délka modulu: 2 hodiny
Počet účastníků: 10-15
Obsah modulu:
- Duševní onemocnění- základní přehled
- Obecná komunikace
- Komunikace s člověkem s duševním onemocněním:
Komunikace respektuje obecné zásady platné při kognitivním oslabení. Pracovník hovoří stručně, v jedné větě předává jednu informaci, v jedné otázce se ptá na jednu věc, používá otevřené otázky, reflektivní naslouchání, empatické zrcadlení a laskavost. Adekvátně reaguje na hněv a agresi (aplikuje deeskalační techniky), psychoticky motivované chování (bludy nevyvrací, emočně podporuje), mánii (hovoří klidně hluboce posazeným hlasem, určí hranice) a depresi (nerozveseluje klienta, komunikuje věcně).
Modul je dostupný od: Říjen 2019
Komunikujeme narovinu II.: Komunikace s člověkem s duševním onemocněním
Cílem modulu je naučit účastníky rozpoznávat individuální potřeby klientů, upozornit na hyperprotektivitu a odebíraní kompetencí klientům v pobytových sociálních službách.
Forma modulu: interaktivní seminář
Délka modulu: 2,5 hodiny
Počet účastníků: 10-15
Obsah modulu:
- Hyperprotektivita v sociálních službách
- Zaměření na člověka
- Na silné stránky orientovaný přístup
- Práce s rizikem a odpovědností
- Zplnomocňování v práci s klientem
Modul je dostupný od: Říjen 2019
Modul Aplikace modelu zotavení do praxe konkrétního DZR:
Kazuistiky účastníku
Cílem modulu je praktická integrace poznatků z jednotlivých modulů programu do praxe pracovníků. Modul vychází z konkrétních potřeb účastníků, je orientován situačně a kazuisticky, věnuje se složitým situacím, do kterých se účastníci dostávají ve své praxi. Probírány jsou kazuistiky klientů služby, jejíž pracovníci se kurzu účastní.
Forma modulu: interaktivní seminář
Délka modulu: 3 hodiny
Počet účastníků: 10-15
Modul je dostupný od: Říjen 2019
Modul Zotavení: teorie
Cílem modulu je představit účastníkům přístup recovery (zotavení), který je zaměřený na silné stránky a zplnomocňování člověka s duševním onemocněním. Účastnící kurzu se dozvědí, jaký je rozdíl mezi klinickým a osobním zotavením, co v procesu zotavení pomáhá, co naopak nepomáhá a jak si lidé s duševním onemocněním dovedou pomoci sami.
Forma modulu: přednáška
Délka modulu: 1 hodina
Počet účastníků: 10-15
Modul je dostupný od: Říjen 2019
Online moduly
Moduly Komunikace NA ROVINU II, Zotavení a Aplikace modelu zotavení do praxe konkrétního zařízení jsou realizovány vždy společně v rámci jednoho programu, který je akreditovaný u MPSV (číslo akreditace A2020/0342-SP/PC/VP), program má celkem 8 vyučovacích hodin po 45 minutách a je rozdělen do dvou samostatných dnů, určený je zejména pro pracovníky pobytových služeb.
Online modul Komunikujeme NA ROVINU II: Partnerský přístup jako součást profese
Cílem modulu je naučit účastníky rozpoznávat individuální potřeby klientů, upozornit na hyperprotektivitu a odebíraní kompetencí klientům v sociálních službách (zejména pobytových).
Forma modulu: interaktivní seminář
Délka modulu: 2 hodiny 15 minut (3 vyučovací hodiny po 45 minutách)
Počet účastníků: 10-15
Obsah modulu:
- Hyperprotektivita v sociálních službách
- Zaměření na člověka
- Na silné stránky orientovaný přístup
- Práce s rizikem a odpovědností
- Zplnomocňování v práci s klientem
Lektor: Psycholog/sociální pracovník s dlouholetou praxí v pobytové službě pracující s konceptem zotavení
Modul je dostupný od: Prosinec 2020
Online modul Zotavení: Teorie
Cílem modulu je představit účastníkům přístup recovery (zotavení), který je zaměřený na silné stránky a zplnomocňování člověka s duševním onemocněním. Účastnící kurzu se dozvědí, jaký je rozdíl mezi klinickým a osobním zotavením, co v procesu zotavení pomáhá, co naopak nepomáhá a jak si lidé s duševním onemocněním dovedou pomoci sami.
Forma modulu: interaktivní seminář
Délka modulu: 45 minut (1 vyučovací hodina)
Počet účastníků: 10-15
Lektor: Psycholog/sociální pracovník s dlouholetou praxí v pobytové službě pracující s konceptem zotavení
Modul je dostupný od: Prosinec 2020
Online modul Aplikace modelu zotavení do praxe konkrétního zařízení: Kazuistiky účastníků
Cílem modulu je praktická integrace poznatků o komunikaci a konceptu zotavení do praxe pracovníků. Modul vychází z konkrétních potřeb účastníků, je orientován situačně a kazuisticky, věnuje se složitým situacím, do kterých se účastníci dostávají ve své praxi – účastníci spolu s lektorem hledají optimální řešení těchto situací z pohledu konceptu zotavení.
Forma modulu: interaktivní kazuistický seminář
Délka modulu: 3 hodiny (4 vyučovací hodiny po 45 minutách)
Počet účastníků: 10-15
Lektor: Psycholog/sociální pracovník s dlouholetou praxí v pobytové službě pracující s konceptem zotavení
Modul je dostupný od: Prosinec 2020
Online modul Jak lépe zvládat zátěž a stres v prostředí sociálních služeb
Cílem modulu je představení základní teorie o vzniku napětí v kontextu pracovního stresu, dále pak mapování varovných příznaků zátěže, zhoršeného psychického stavu a zvládacích strategií. Hlavním cílem je pak nácvik jednoduchých, praxí prověřených cvičení a postupů (relaxačních technik) ke zvládání stresu a jeho negativních důsledků, které mohou v zátěžových situacích sloužit jako „první pomoc“ při zmírnění svalového napětí, úzkostí, nespavosti a dalších symptomů.
Forma modulu: Sebezkušenostní seminář
Délka modulu: 3 hodiny
Počet účastníků: 10-20
Obsah modulu:
- Psychické a fyzické aspekty stresu a zátěže
- Praktický nácvik základních relaxačních technik
Lektor: Psychiatr/psycholog/terapeut s praxí v nácviku relaxačních technik
Modul je dostupný od: prosinec 2021
Kontakt na garanta
cílové skupiny:
Mgr. Michal Nesládek
Tel: +420 723 330 421
Email: michal.nesladek@nudz.cz

