12. 9. 2022

Promítání filmu Sousedi + debata o Reformě psychiatrie

Adresa:  Ve Vaňkovce 1, Brno Café Práh
Film Sousedé je dokument o lidech s duševním onemocněním, kteří opouštějí po desetiletích
strávených v izolaci ústav. Jakmile se dostanou ven, snaží se dát své životy opět
dohromady. Ředitel ústavu pro lidi s duševním onemocněním v chorvatském městě Osijek se
rozhodl tento ústav uzavřít a začlenit jeho obyvatele do společnosti. Jako sociální pracovník
se už dále nechtěl cítit jako ředitel nějakého vězení. „Když jsme se poprvé s těmito lidmi setkali,
nepředstavili se nám jmény, ale jen svými diagnózami. Nyní se opět stávají lidmi s
individuálními osobnostmi a životními cestami, našimi novými - starými sousedy,“ říká režisér
snímku Tomislav Žaja.
Po filmu proběhne beseda o stavu reformy psychiatrické péče s pozvanými hosty. Akci pořádá Práh jižní Morava ve spolupráci s iniciativou Na rovinu.
Kontaktní osoba (jméno, email, telefon): 
Jindřich Jašík, jindrich.jasik@nudz.cz
Bude se jednat o akci: *
otevřenou 
Je potřeba registrace?
Ne
6. 9. 2021

Promítání filmu Bylo jednou jedno město bláznů + reforma péče o duševní zdraví

Adresa: centrum Platan, Bratislavská 68, Brno

Bylo jednou jedno město bláznů… (v originálu C´era una volta la citta´dei matti) je dvoudílný životopisný film italské televize z roku 2010. V rámci Týdnů duševního zdraví přinášíme jeho zkrácenou 30 min. verzi s českými titulky. Film je věnovaný Francu Basagliovi, řediteli psychiatrického ústavu v Gorizii, zapadlém pohraničním městě na severovýchodě Itálie, který hned v první den ve funkci odmítl podepsat seznam pacientů, kteří mají být na noc přivázáni k lůžku.

Následovat bude moderovaná diskuse o aktuálním stavu reformy péče o duševní zdraví. Diskutovat budou psychiatryně z CDZ

MUDr. Lenka Vachková, Mgr. Pavla Kovářová (MZČR), Mgr. Martin Novák (psycholog, Ne.JSEM cv.OK) a peer konzultant Jindřich Jašík.

 Akce se koná v rámci Týdny pro duševní zdraví, www.tdz.cz

Kontaktní osoba (jméno, email, telefon):  Sára Provazníková, sara.provaznikova@nudz.cz

22. 9. 2020

DEN DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ V DIVADLE NA CUCKY

Adresa: Dolní náměstí 24, Olomouc 16:00 promítání filmu Paralelní životy 17:30 beseda – Reforma péče o duševní zdraví Kontaktní osoba (jméno, email, telefon): Kristýna Jurášová, kristyna.jurasova@nudz.cz, […]
22. 9. 2020

Projekce filmu Paralelní životy + beseda o reformě péče o duševní zdraví

Paralelní životy musí žít většina lidí s duševním onemocněním, kdy vnitřní svět ukrývají před tím vnějším, jinak je u nás čeká stigmatizace, neúcta a v krajnosti izolace za zdmi ústavů. Film odkrývá cesty, jak řešit současný stav psychiatrické léčby v České republice. Za inspirací se autoři filmu vydávají do třech evropských zemí, kde dávno proběhla reforma péče o duševně nemocné. S odstupem času se ukazuje, jak byla proměna úspěšná. V severoitalském Terstu objevují filmaři příběh zrušené léčebny a netradiční metodu léčby. Ve Švédsku se setkávají s lidmi, kteří se díky kvalitním komunitním službám dokázali vrátit zpět do života. A v Anglii se individuální metodou daří umisťovat klienty na pracovní pozice. Film řeší i otázku deinstitucionalizace, která je jednou z pozitivních cest proměny.
22. 9. 2020

Projekce filmu Sousedé + beseda o reformě péče o duševní zdraví

Film Sousedé je dokument o lidech s duševním onemocněním, kteří opouštějí po desetiletích strávených v izolaci ústav. Jakmile se dostanou ven, snaží se dát své zničené životy opět dohromady. Ředitel ústavu pro lidi s duševním onemocněním v chorvatském městě Osijek se rozhodl tento ústav uzavřít a začlenit jeho obyvatele do společnosti. Jako sociální pracovník se už dále nechtěl cítit jako ředitel nějakého vězení. „Když jsme se poprvé s těmito lidmi setkali, nepředstavili se nám jmény, ale jen svými diagnózami. Nyní se opět stávají lidmi s individuálními osobnostmi a životními cestami, našimi novými - starými sousedy,“ říká režisér snímku Tomislav Žaja.
22. 9. 2020

Projekce filmu Bylo jednou jedno město bláznů + beseda o reformě péče o duševní zdraví

V originálu C´era una volta la citta´dei matti je dvoudílný životopisný film italské televize z roku 2010, v rámci Týdnů duševního zdraví přinášíme jeho zkrácenou 30 min. verzi s českými titulky. Film je věnovaný Francu Basagliovi, řediteli psychiatrického ústavu v Gorizii, zapadlém pohraničním městě na severovýchodě Itálie, kterému se podařilo jednou provždy zavřít místní psychiatrickou nemocnici a přenést péči do sítě decentralizovaných služeb.
17. 9. 2020

FILM BYLO JEDNOU JEDNO MĚSTO BLÁZNŮ S BESEDOU (Pardubice)

Přijďte na promítání filmu Bylo jednou jedno město bláznů, dvoudílného životopisného snímku italské televize o Francu Basagliovi, který v 60. a 70. letech 20. století zahájil humanizaci psychiatrické péče v léčebnách v Terstu a Gorizii. Jak to vnímali pacienti? Co změny dělaly s personálem? To vypráví tento strhující film. Nyní takovéto změny probíhají i v České republice. Důvod je stejný jako měl Basaglio – smysluplný život pro lidi s duševním onemocněním. Po filmu bude následovat beseda s pozvanými hosty na téma důležitosti humanizace české psychiatrie.
21. 2. 2020

Film + Beseda o duševním zdraví ve Žďáře nad Sázavou

Beseda je zaměřená na zkušenosti hostů – lidí, kteří zažili duševní onemocnění. Věnovat se budeme životu s nemocí, osobním cestám k zotavení, ale i problému stigmatizace. Stigmatizace znamená negativní odsuzování člověka, v tomto případě z důvodu jeho zkušenosti s duševní nemocí. Pro lidi s duševním onemocněním často představuje stigmatizace větší zátěž než samotná nemoc, jelikož přispívá ke strachu vyhledat potřebnou pomoc a hájit svá práva.
23. 10. 2019

Promítání filmu Bylo jednou jedno město bláznů + následná diskuze k reformě

V originálu C´era una volta la citta´dei matti je dvoudílný životopisný film italské televize z roku 2010, v rámci programu přinášíme jeho zkrácenou 30-minutovou verzi s českými titulky. Film je věnovaný Franco Basagliovi, řediteli psychiatrického ústavu v Gorizii, zapadlém pohraničním městě na severovýchodě Itálie, kterému se podařilo jednou provždy zavřít místní psychiatrickou nemocnici a přenést péči do sítě decentralizovaných služeb.