17. 10. 2022

Vaše pomoc má své hranice – online

Sebezkušenostní seminář je zaměřený na vlastní duševní zdraví rodinných příslušníků lidí s duševním onemocněním.

Programem bude provázet psychoterapeut Mgr. Matyáš Müller, PhD., MSc.

Interaktivní program nabídne seznámení s relaxačními a dechovými technikami a cestami, jak se účinně starat o vlastní duševní pohodu. V aktivní roli vystoupí peer lektor, blízký příbuzný člověka s duševním onemocněním. Přiblíží své osobní zkušenosti a nastíní, jak si účinně a efektivně nastavit své vlastní hranice pomoci i jak nastavit hranice svému blízkému v zátěžových situacích a náročné komunikaci.

Účast v programu poskytne bezpečné prostředí a čas pro vás samotné a utvrdí vás v důležitosti vlastní duševní pohody. Pocity jako vina, nechuť, vyčerpání, selhávání jsou společné téměř všem rodinám lidí s duševním onemocněním, ale je možné s nimi pracovat. Využijte tuto příležitost k uvědomění vlastních limitů a potřeb, k naučení nastavení zdravých hranic, abyste mohli být nadále silnou oporou svému blízkému a jeho průvodcem na cestě životem s duševním onemocněním.

·        Seminář je ZDARMA! ✔️

·        Přihlásit se na něj můžete vyplněním formuláře zde

·        Pro více informací kontaktujte organizátorku programu Manuelu Haug na tel: 721 120 921,  nebo napište na manuela.haug@nudz.cz

·        Počet účastníků je omezený.

5. 10. 2022

Pacient s duševním onemocněním v akutní krizi (26.10. 9:00 – 15:30)

Program pro pracovníky ZZS

Adresa: ZZS Tábor, Chýnovský 276, Tábor

Anotace: Program poskytuje účastníkům potřebné informace a dovednosti pro efektivní komunikaci s pacienty s duševním onemocněním a jejich blízkými během kontaktu s pracovníky zdravotnické záchranné služby.

Kontaktní osoba (jméno, email, telefon): Radka Rybáková, radka.rybakova@nudz.cz, 604 129 997

Bude se jednat o akci: uzavřenou

Pro registraci kontaktujte Radka Rybáková, radka.rybakova@nudz.cz, 604 129 997

Kapacita akce: 10-25 účastníků

5. 10. 2022

HOP aneb „Upřímný, otevřený, hrdý“ v Brně

Program o svěření se se svou zkušeností s duševním onemocněním

Datum:  18.10.2022 a 24.10. 2022
Adresa:
Hotel & Apartments Jacob Brno
Jakubské náměstí 7
602 00 Brno
HOP je intenzivní interaktivní program o svěřování se zkušeností s duševním onemocněním. Obsahuje témata JESTLI, KOMU a JAK se svěřit. Podporuje účastníky, aby dělali vlastní uvědomělá rozhodnutí o svěření se svou zkušeností (sdílet, či nesdílet) a nacházeli bezpečné způsoby, jak na to, s využitím šikovných technik a trénování vyprávění svého příběhu. Vytváříme bezpečný prostor pro sdílení s lidmi, kteří si procházejí podobnou situací. Pojďme se podpořit. Program Vás provedou zkušení lektori Jindřich Jašík a Jan Kozák.
Kontaktní osoba: Jan Kozák: jan.kozak@nudz.cz, telefon:  792 764 419 
Kapacita akce: 15
20. 9. 2022

Vaše pomoc má svoje hranice

Sebezkušenostní seminář je zaměřený na vlastní duševní zdraví rodinných příslušníků lidí s duševním onemocněním.

Programem bude provázet psychoterapeut Mgr. Matyáš Müller, PhD., MSc.

Interaktivní program nabídne seznámení s relaxačními a dechovými technikami a cestami, jak se účinně starat o vlastní duševní pohodu. V aktivní roli vystoupí peer lektorka Alena Müllerová, matka syna, který se léta potýká s duševním onemocněním. Přiblíží své osobní zkušenosti a nastíní, jak si účinně a efektivně nastavit své vlastní hranice pomoci i jak nastavit hranice svému blízkému v zátěžových situacích a náročné komunikaci.

Účast v programu poskytne bezpečné prostředí a čas pro vás samotné a utvrdí vás v důležitosti vlastní duševní pohody. Pocity jako vina, nechuť, vyčerpání, selhávání jsou společné téměř všem rodinám lidí s duševním onemocněním, ale je možné s nimi pracovat. Využijte tuto příležitost k uvědomění vlastních limitů a potřeb, k naučení nastavení zdravých hranic, abyste mohli být nadále silnou oporou svému blízkému a jeho průvodcem na cestě životem s duševním onemocněním.

  • Seminář je ZDARMA! ✔️
  • Přihlásit se na něj můžete vyplněním formuláře zde
  • Pro více informací kontaktujte organizátorku programu Veroniku Maškovou na tel: 608 505 131 nebo napište na veronika.maskova@nudz.cz
  • Počet účastníků je omezený.⚠️
20. 9. 2022

Psychoedukace pro rodinné příslušníky – psychotická onemocnění

Datum a čas: 1.den: 1. 10. 2022 od 13:00 do 19:00 2.den: 2. 10. 2022 od 9:00 do 16:00 Adresa: Baobab z.s., Pujmanové 1219/8, Praha 4 Kontaktní osoba: Manuela Haug Kapacita: 8 osob Modul má za cíl poskytnout rodinným příslušníkům informace o příčinách, symptomech nemoci, možnostech její léčby, o možnosti zotavení jejich nemocných blízkých a komunikaci s nemocným blízkým. Zařazení tohoto modulu je reakcí na analýzu potřeb, ve které rodinní příslušníci velmi často a velmi intenzivně upozorňovali na nedostatek informací ohledně duševního onemocnění jejich blízkých.  Součástí programu je:
  • edukace v oblasti psychotického onemocnění se zaměřením na příčiny, projevy, průběh a léčbu
  • možnosti prevence relapsu a rozpoznání časných varovných příznaků nemoci
  • představení efektivních způsobů komunikace
  • představení konceptu Zotavení a lidských práv pacientů s duševním onemocněním
Program je veden klinickou psycholožkou Evou Šimkovou a peer lektorem Kamilem Rainem, který má vlastní zpracovanou zkušenost s duševním onemocněním. Účast je zdarma, je potřeba se předem registrovat. V případě zájmu kontaktujte: Manuela Haug manuela.haug@nudz.cz 721 120 921
20. 9. 2022

Jak lépe zvládat zátěž a stres

Zveme Vás na sebezkušenostní seminář zaměřený na péči o vaše vlastní duševní zdraví vedený psychiatryní Mirou Babiakovou, která se věnuje komplexnímu přístupu a využití relačních technik v léčbě pacientů.
Program je šitý na míru zdravotníkům, jeho náplní je krátká teorie o vzniku napětí, edukace o důležitosti relaxační odezvy organismu a mapování varovných příznaků zátěže a zhoršeného psychického stavu.
Hlavním cílem je pak nácvik jednoduchých, praxí prověřených cvičení a postupů (relaxačních technik) ke zvládání stresu a jeho negativních důsledků, které mohou v zátěžových situacích sloužit jako „první pomoc“ při zmírnění svalového napětí, úzkostí, nespavosti a dalších symptomů.
Online program bude probíhat na platformě Webex. Přihlášení účastníci dostanou pozvánku s přístupem na e-mail.
Lektoři: MUDr. Mira Babiaková, zástupce Projektu Destigmatizace
Kontaktní osoba: Marcela Macháčková, marcela.machackova@nudz.cz , 777 301 505
Kapacita akce: max 20 osob
13. 9. 2022

Ambasador duševního zdraví (online)

Program pro lidi s duševním onemocněním

Datum: 4-denní program vždy v pondělí: 10.10., 13.10., 20.10. a 27.10. 2022 Čas: 15:00 – 18:00 Adresa: online platforma Webex – odkaz bude zaslán přihlášeným účastníkům na e-mail   Anotace: 
  • Máte vlastní zkušenost s duševním onemocněním a zotavením z něj?
  • Chcete svůj příběh sdílet veřejně s lidmi, inspirovat je na cestě k zotavení a předat svou zkušenost?
  • Chcete pomoci veřejnosti rozumět duševnímu zdraví, duševnímu onemocnění a tomu, jak se s ním žije?

Nebo možná už svou zkušenost s lidmi sdílíte a rádi byste svůj přístup více rozvinuli, získali zpětnou vazbu, podívali se na něj s odstupem? Rádi byste využili sdílení ve skupině podobně naladěných peerů a probrali společně, jaké to je být ambasadorem duševního zdraví?

Zveme vás na náš čtyřdenní interaktivní program pro lidi, kteří chtějí svou zkušenost sdělit a předat ostatním.

Ve 4 dnech dostanete informace, tipy a zpětnou vazbu od lektorů i zkušeného ambasadora.

Zkusíte sdílet svůj příběh před lidmi v bezpečném prostředí skupiny, pak i "naostro".

 

Proč být ambasadorem duševního zdraví?

Sdílením své zkušenosti s širší veřejností ve formě přednášky, besedy, rozhovoru nebo jinak můžete přispět k tomu, aby se v naší společnosti dalo o duševním onemocnění mluvit zase o něco více na rovinu. Společně tak přispíváme ke snižování tabu a stigma a otevíráme prostor, ve kterém mohou všichni lidé o duševním zdraví i onemocnění přemýšlet a mluvit bez studu.

Po absolvování celého programu od nás obdržíte certifikát – potvrzení o účasti.

  Seminář je zcela zdarma ·        Délka programu jsou celkem 4 setkání vždy po 3 hodinách (včetně pauz) ·        Program je určen výhradně jen pro lidi, kteří si sami zažili vážnější duševní onemocnění nebo stále s duševním onemocněním žijí. Pokud nemáte s duševním onemocněním vlastní zkušenost, prosíme, nepřihlašujte se. ·        Online program bude probíhat na platformě Webex. Přihlášení účastníci dostanou pozvánku s přístupem na svůj e-mail. Programy iniciativy NA ROVINU jsou evaluovány (vyhodnocování jejich efektu), to znamená, že účastníci jsou požádáni o vyplnění dotazníků před zahájením programu a také po jeho skončení. Účast na evaluaci je dobrovolná.   Obsah programu:
  • Dozvíte se, jak ve společnosti funguje stigma kolem duševních nemocí a jak se proti němu dá účinně bojovat.
  • Dostanete prostor a podporu pro to zamyslet se, v jakém rozsahu a podobě byste rádi svou zkušenost sdíleli.
  • Dostanete praktické tipy, jak při tom chránit své vlastní hranice a duševní zdraví.
  • Se zkušeným ambasadorem a lektory z oboru projdete dílnou vytváření svého osobního příběhu.
  • Budete mít prostor svůj příběh v bezpečném prostředí říct ostatním účastníkům.
  • Budeme se bavit i o tom, jak svůj příběh připravit do různých situací a pro různá publika tak, aby fungoval a předal to, co předat chceme.
  • Součástí programu je také praktická příprava konkrétního ambasadorského projektu a vyzkoušení si sdílení „naostro“ – může být v psané (i anonymní) formě, např. jako příspěvek do knížky, nebo v osobní formě, např. jako vystoupení na tematické besedě.
  • Získáte individuální zpětnou vazbu na vaše vyprávění příběhu a ambasadorské vystupování

 

Podmínky úspěšné účasti a absolvování programu:

  • Účast na všech 4 setkáních – prosím počítejte se všemi 4 dny, budeme pracovat společně jako uzavřená skupina.
  • Příprava svého příběhu v průběhu programu a jeho krátké cvičné sdílení na konci v bezpečném prostředí v rámci skupiny programu (10-15 minut).
  • Jeden reálný „ambasadorský projekt“ vytvořený či naplánovaný během kurzu: může být pod hlavičkou Na rovinu (viz následující bod), nebo naopak samostatně Váš vlastní originální projekt.
  • Jeden zveřejněný příspěvek pod hlavičkou iniciativy Na rovinu, jedna či více z následujících možností:
    • zveřejněný medailonek (jako tento),
    • případně jiný výstup podle naší vzájemné domluvy

Na projektech se domluvíme během programu.

  Program vedou společně 3 lektoři: Bc. Kamil Rain, Mgr. Matyáš Müller, Ph.D., M.Sc. a Mgr. Tereza Blažejovská. Všichni jsou profesionálové z oblasti destigmatizace a duševního zdraví. Kamil Rain je zároveň zkušený peer lektor, dlouholetý ambasador a člověk, který si sám prošel duševním onemocněním a zotavením z něj. ·        Věříme, že motivaci a naději směrem k zotavení vám nemůže nikdo dodat lépe, než člověk s vlastní zkušeností. Proto je při setkání přítomen peer. O koho se jedná? Peer je člověk, který na svém osobním příběhu ukazuje, co život s duševním onemocněním obnáší. Mohou to být náročné situace, negativní zkušenosti, ale především i možnost zotavení. Sám má totiž svou vlastní zkušenost zpracovanou.   Skupina společně začíná i končí. Má svá pravidla pro bezpečné prostředí. ·        Je třeba, aby se účastníci dostavili včas před společným začátkem skupiny. ·        Program je interaktivní, každý se může zapojit do diskuze. ·        Obdržíte od nás pracovní listy pro práci při programu nebo vaše využití později.   Program je zaměřen na zotavení a zplnomocnění. ·        Život duševním onemocněním nekončí! ·        Pokud budeme vůči psychickým potížím přistupovat otevřeně, je velmi pravděpodobné, že se zároveň zvětší i šance na zotavení.     JAK SE PŘIHLÁSIT: Přihlaste se nejpozději do pátku 30.9.2022 následujícím způsobem:

1. Vyplňte tento registrační formulář: https://forms.gle/qVAAnMpuiYwpkcXQ6

2. A zároveň nám pošlete email obsahující:

  • důvody, proč se chcete věnovat ambasadorování (vaše motivace – krátký motivační dopis)
  • váš příběh o vaší zkušenosti s duševním onemocněním napsaný v délce maximálně jedné strany o velikosti A4

Přihlášku zašlete na email tereza.blazejovska@nudz.cz

Přihlášeným se ozveme zpět v průběhu října před začátkem programu.

  Bude se jednat o akci: veřejnou (pouze pro přihlášené účastníky) Kapacita akce: max 8-10 účastníků
12. 9. 2022

Psychoedukace pro lidi se závažnou depresí

Program pro lidi s duševním onemocněním

Datum:  29.9., 13.10., 20.10., 27.10.
Adresa: Centrum Platan, Bratislavská 68, Brno 
Srdečně Vás zveme k účasti v destigmatizačním programu pro lidi se závažnou depresí (klinická, středně těžká a těžká deprese) v rámci iniciativy NA ROVINU. Tématy programu jsou PSYCHOEDUKACE a ZOTAVENÍ:
- O onemocnění: o depresi
- O léčbě tohoto onemocnění a psychiatrických lécích
- O časných varovných příznacích a o prevenci relapsu - zhoršení nemoci
- O zdravém životním stylu
- O zotavení a plnohodnotném životě s onemocněním
- O zkušenostech lidí, kteří mají tato onemocnění, a jejich cestě zotavení
Program má 4 setkání: Jedno setkání trvá vždy 3 hodiny.
Program povede Bc. et Bc. Martina Mičková a peer lektorka Bc. Sára Provazníková s vlastní zkušeností.
Pro více informací a přihlášení k účasti na programu kontaktujte našeho regionálního specialistu Jana Kozáka.
Kontaktní osoba (jméno, email, telefon): 
Jan Kozák, tel: 792 764 419, e-mail: jan.kozak@nudz.cz
Bude se jednat o akci: *
otevřenou (pouze pro registrované)
Je potřeba registrace?
Ano, telefonicky nebo mailem: Jan Kozák, tel: 792 764 419, e-mail: jan.kozak@nudz.cz
Kapacita akce: 15
12. 8. 2022

HOP – Program o svěření se svou zkušeností s duševním onemocněním

Program o svěření se svou zkušeností s duševním onemocněním: HOP, Praha

Datum: 22. 8., 29. 8. a 5. 9. 2022 Čas (od-do): vždy od 14:00 do 17:00 Formát akce: Interaktivní program Kraj: Praha Cílová skupina: Lidé s duševním onemocněním Adresa: Green Doors: Křižíkova 76/61, Praha 8. Anotace:  HOP je intenzivní interaktivní program o svěřování se zkušeností s duševním onemocněním. Obsahuje témata JESTLI, KOMU a JAK se svěřit. Podporuje účastníky, aby dělali vlastní uvědomělá rozhodnutí o svěření se svou zkušeností (sdílet, či nesdílet) a nacházeli bezpečné způsoby, jak na to, s využitím šikovných technik a trénování vyprávění svého příběhu. Vytváříme bezpečný prostor pro sdílení s lidmi, kteří si procházejí podobnou situací. Pojďme se podpořit. Bude se jednat o akci: uzavřenou, pouze pro přihlášené Je potřeba registrace? Ano, pro přihlášení do programu využijte níže uvedený kontakt. Účast je zdarma. Kontaktní osoba (jméno, email, telefon):  Manuela Haug, manuela.haug@nudz.cz 721 120 921 Kapacita akce: 15 osob