Výstava fotek a příběhů Barvy života

Naše výstavy je možné si zapůjčit a vystavit ve vašich prostorech – v případě zájmu nás kontaktujte na emailu narovinu@nudz.cz .
NA ROVINU_Výstavy Barvy života

„Barvy života“ jsme připravili, aby se mohl každý dozvědět, že život se zkušeností s duševním onemocněním není černobílý.

I když v krizi se jako černobílý může zdát. Mnoho lidí mezi námi žije s touto zkušeností bohaté životy plné barev a radosti, stejně jako lidé bez této zkušenosti. Jedno mají společné – dali sami sobě šanci, dali šanci barvám ve svém životě a sami si vybrali, jaké budou mít odstíny. Žijí své vlastní hodnoty a radují se ze svých aktivit v práci a kariéře, s rodinou a s dětmi, při studiu, při svých zájmech a zálibách, ve vztazích a v přátelstvích, ve svých domovech. Možná jste si také mysleli, že duševní krize či nemoc udělá život úplně šedivým, možná dokonce napořád. Možná s tím máte zkušenost.

Někdy potřebujeme dát šanci sami sobě všichni. A někdy také šanci sobě navzájem.

Zveme vás, abyste se dozvěděli víc s Věrkou, Arianou, Jindrou, Kamilem, Pepou, Jarkou, Veronikou a Honzou. Možná zjistíte, že i vy můžete ve svém životě dát o trochu víc šanci „barvám života“, trochu víc dát šanci sami sobě.

NA ROVINU_Výstavy Barvy života_ukázka 3
NA ROVINU_Výstavy Barvy života_ukázka 6

Výstava naráží na stereotypní vnímání duševního zdraví

...ve kterém by klasicky existovaly pouze dvě polohy: buď zdraví, nebo nemoc.

Duševní zdraví je však spíše pestré kontinuum prožitků, které se dynamicky mění v rámci celého života, jednotlivých životních období a někdy i v rámci jednoho dne. Není zcela nezbytné pojímat ho dichotomicky, jako „buď, anebo“. Může být naopak užitečnější ho vnímat jako neustále se měnící proud zkušeností, ve kterých aktér, prožívající, nikdy zcela neztrácí možnost svůj život a postoj k němu ovlivnit; rozhodnout se pro změnu, najít nový směr, a dát šanci tomu, co si přeje.

Výstava vznikla v roce 2022

Fotografie nafotil a editoval fotograf David Těšínský.

V rámci iniciativy NA ROVINU kampaň a výstavu „Barvy života“ připravila psycholožka a specialistka destigmatizace a  prevence v duševním zdraví Tereza Blažejovská.

Příběhy žili ve svých reálných životech Ariana, Jan, Jaroslava, Jindřich, Josef, Kamil, Veronika a Věra. Slogan „Dej šanci barvám života, dej šanci sám sobě“ kampani vdechnul Zdeněk Vesecký.

NA ROVINU_Výstavy Barvy života_ukázka 4