

„Barvy života“ jsme připravili, aby se mohl každý dozvědět, že život se zkušeností s duševním onemocněním není černobílý. I když v krizi se jako černobílý může zdát. Mnoho lidí mezi námi žije s touto zkušeností bohaté životy plné barev a radosti, stejně jako lidé bez této zkušenosti. Jedno mají společné – dali sami sobě šanci, dali šanci barvám ve svém životě a sami si vybrali, jaké budou mít odstíny. Žijí své vlastní hodnoty a radují se ze svých aktivit v práci a kariéře, s rodinou a s dětmi, při studiu, při svých zájmech a zálibách, ve vztazích a v přátelstvích, ve svých domovech. Možná jste si také mysleli, že duševní krize či nemoc udělá život úplně šedivým, možná dokonce napořád. Možná s tím máte zkušenost.
Zveme vás, abyste se dozvěděli víc s Věrkou, Arianou, Jindrou, Kamilem, Pepou, Jarkou, Veronikou a Honzou. Možná zjistíte, že i vy můžete ve svém životě dát o trochu víc šanci „barvám života“, trochu víc dát šanci sami sobě.
Někdy potřebujeme dát šanci sami sobě všichni. A někdy také šanci sobě navzájem.
Na fotografiích můžete nahlédnout do „černobílého“ světa v malém rámu: do minulosti, kdy aktéři a aktérky na fotkách procházeli jedním z nejtěžších období svých životů. Tehdy se svět opravdu jako černobílý, nebo dokonce jen černý, mohl zdát. Jaké to bylo, to se můžete dočíst v příběhu daného aktéra či aktérky, v levém černobílém sloupci. V kontrastu s tímto černobílým prožíváním světa se však přesouváme mimo hranice rámů na velké barevné fotografii do současnosti, kdy naši aktéři žijí své životy plné barev. Barevná přítomnost je nyní reálnější, skutečnější než tehdejší „černobílý“ svět. Velká barevná fotka reprezentuje tento posun: dnes již jejich světy černobílé nejsou. Jak si své životy sami zaplnili barvami a věcmi, které je naplňují, těší a které milují, se dočtete v pravém barevném sloupci s druhou částí příběhu.
Kampaň naráží také na stereotypní vnímání duševního zdraví, ve kterém by klasicky existovaly pouze dvě polohy: buď zdraví, nebo nemoc. Duševní zdraví je však spíše pestré kontinuum prožitků, které se dynamicky mění v rámci celého života, jednotlivých životních období a někdy i v rámci jednoho dne. Není zcela nezbytné pojímat ho dichotomicky, jako „buď, anebo“. Může být naopak užitečnější ho vnímat jako neustále se měnící proud zkušeností, ve kterých aktér, prožívající, nikdy zcela neztrácí možnost svůj život a postoj k němu ovlivnit; rozhodnout se pro změnu, najít nový směr, a dát šanci tomu, co si přeje.
V rámci iniciativy NA ROVINU kampaň a výstavu „Barvy života“ připravila Tereza Blažejovská, fotografie nafotil a editoval David Těšínský. Příběhy žili ve svých reálných životech Ariana, Jan, Jaroslava, Jindřich, Josef, Kamil, Veronika a Věra. Slogan „Dej šanci barvám života, dej šanci sám sobě“ kampani vdechnul Zdeněk Vesecký.
Výstava vznikla roku 2022 v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) v rámci iniciativy NA ROVINU v projektu Destigmatizace, který je součástí reformy péče o duševní zdraví v České republice.
NUDZ je moderní výzkumně a klinicky orientovaná instituce pro oblast duševního zdraví, sídlí v Klecanech u Prahy. Je aktivně zapojen do reformy péče o duševní zdraví. Projekt Destigmatizace usiluje o snížení stigmatizace a diskriminace lidí s duševním onemocněním a zlepšení přístupu lidí k duševnímu zdraví. Celkově tak přispívá k lepší kvalitě života lidí s duševním onemocněním v naší společnosti. Hlavní principy iniciativy NA ROVINU říkají, že mluvit na rovinu o duševním zdraví není ostuda, ale nutnost; že mít rovné šance se zdravými lidmi je právo; že duševní zdraví patří na stejnou rovinu jako to fyzické; a že profesionálové i lidé s duševním onemocněním si jsou rovni.
Někdy potřebujeme dát šanci sami sobě všichni. A někdy také šanci sobě navzájem.
Na fotografiích můžete nahlédnout do „černobílého“ světa v malém rámu: do minulosti, kdy aktér na fotce procházel jedním z nejtěžších období svého života. Tehdy se svět opravdu jako černobílý, nebo dokonce jen černý, mohl zdát. Jaké to bylo, to se můžete dočíst v příběhu daného aktéra či aktérky, v levém černobílém sloupci. V kontrastu s tímto černobílým prožíváním světa se však přesouváme mimo hranice rámů na velké barevné fotografii do současnosti, kdy naši aktéři žijí své životy plné barev. Barevná přítomnost je nyní reálnější, skutečnější než tehdejší „černobílý“ svět. Velká barevná fotka reprezentuje tento posun: dnes již jejich světy černobílé nejsou. Jak si své životy sami zaplnili barvami a věcmi, které je naplňují, těší a které milují, se dočtete v pravém barevném sloupci s druhou částí příběhu.
Kampaň naráží také na stereotypní vnímání duševního zdraví, ve kterém by klasicky existovaly pouze dvě polohy: buď zdraví, nebo nemoc. Duševní zdraví je však spíše pestré kontinuum prožitků, které se dynamicky mění v rámci celého života, jednotlivých životních období a někdy i v rámci jednoho dne. Není zcela nezbytné pojímat ho dichotomicky, jako „buď, anebo“. Může být naopak užitečnější ho vnímat jako neustále se měnící proud zkušeností, ve kterých aktér, prožívající, nikdy zcela neztrácí možnost svůj život a postoj k němu ovlivnit. V každé situaci je možnost se rozhodnout pro změnu, vybrat si nový směr, dát šanci tomu, co si přejeme. Přinést do svého života takové barvy, jaké v něm chceme mít.
Kampaň a výstavu „Barvy života“ připravila Tereza Blažejovská. Fotografie nafotil a editoval David Těšínský. Příběhy žili ve svých reálných životech Ariana, Jan, Jaroslava, Jindřich, Josef, Kamil, Veronika a Věra.
Slogan „Dej šanci barvám života, dej šanci sám sobě“ vdechnul Zdeněk Vesecký. Výstava vznikla roku 2022.


Tereza Blažejovská
Tereza (*1990, Brno) je psycholožka a specialistka destigmatizace v iniciativě NA ROVINU v NUDZ. Zaměřuje se na snižování předsudků okolo duševního zdraví a šíření povědomí o tom, že z duševní krize a duševního onemocnění se lze zotavit a žít kvalitní a naplněný život, a to i s nemocí. Za čtyři roky práce v oblasti destigmatizace poznala mnoho inspirujících kolegů a lidí, kteří žijí v zotavení a pracují jako peeři nebo působí jako ambasadoři duševního zdraví. Jejich životní příběhy, nezlomný charakter, síla, vize a energie, s jakou pracují na zlepšování přístupu k duševnímu zdraví v ČR, byly původním impulzem pro tuto kampaň. "Žít naplněný život a dát šanci sám sobě je téma pro každého člověka. Je to o zplnomocnění, možnosti řídit svůj vlastní svět a o tom, že každý má potenciál pro naplněný a šťastný život, ať se zdá ve chvíli krize svět jakkoliv černobílý."


David Těšínský
David (*1990, Praha) je nezávislý fotograf příběhů lidí, subkultur, sociálního dokumentu a výtvarného umění s hlavním fotografickým cílem otevřít oči a zabít stereotypy, hledat kontroverzi a konfrontovat. Fotí speciální lifestyly, mimořádné osudy a témata. Fotografii vnímá jako nástroj, kterým může říct světu příběhy, které by měly být viděny. "Mojí fotografii vnímám jako údernou zbraň, která zabíjí stereotypy, sladký dort, který potěší, anebo lék, který otevře oči. Fotkou chci ukázat mnohem víc než fotku."